شرکت‌های غیرآمریکایی از هدایت معاملات ایران به نظام مالی آمریکا خودداری کنند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، سایت وزارت خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه در بخش مربوط به «پرسش‌های پرتکرار»، توضیحات جدیدی درباره روابط بانکی و مالی با ایران ارائه کرد.

خزانه‌داری آمریکا در بخش اول این توضیحات تصریح کرده که مبادله موسسات مالی آمریکایی با آن دسته از موسسات مالی غیرآمریکایی و غیرایرانی که با موسسات مالی ایرانی غیرمشمول در فهرست تحریم‌ها آمریکا روابط کارگزاری دارند، بلامانع است.

خزانه‌داری آمریکا، علی‌رغم این یادآور شده که موسسات مالی غیرآمریکایی، کما فی‌السابق، باید از هدایت مبادلات مربوط به ایران به نظام مالی آمریکا خودداری کنند.

در توضیحات این نهادآمریکایی که مسئولیت اجرای تحریم‌ها را به عهده دارد چنین آمده است: «علی‌رغم این، هدایت مبادلات مربوط به ایران به مسیر موسسات مالی آمریکا یا به گونه‌ای که اشخاص آمریکایی را وارد آن معاملات کند، کماکان ممنوع است.»

خزانه‌داری آمریکا، علاوه بر این به یک سوال دیگر در این زمینه نیز پاسخ داده که در زیر آورده شده است:

پرسش – آیا یک موسسه غیرآمریکایی یا غیرایرانی در شرایطی که یکی از اعضای هیئت مدیره یا مدیران ارشد آن اشخاص آمریکایی باشند می‌تواند وارد معاملاتی با اشخاص ایرانی غیرمشمول در فهرست تحریم‌ها شود؟

جواب- حضور یک یا چند شخص آمریکایی در هیئت مدیره یک شرکت غیرآمریکایی یا غیرایرانی، الزاماً موجب ممنوع شدن معاملات آن شرکت با اشخاص غیرمشمول در فهرست تحریم‌ها نمی‌شود.

قوانین ایالات متحده آمریکا کلیه اشخاص آمریکایی را از انجام هر گونه معامله و تجارت با اشخاص و موسسات ایرانی منع می‌کند. این محدودیت‌ها، بانک‌های آمریکایی را نیر شامل می‌شود و موسسات مالی این کشور از ارائه هر گونه خدمات مالی به اشخاص و نهادهای ایرانی منع شده‌اند.

واشنگتن‌، علاوه بر این، استفاده بانک‌های ایرانی از خدمات موسوم به معاملات «چرخه دلار» را ممنوع اعلام کرده است. منظور از مبادلات چرخه دلاری، استفاده بانک‌های ایرانی از خدمات دلاری بدون ارتباط مستقیم با نظام بانکی آمریکا است. تا قبل از سال 2008 بانک‌های ایرانی با واسطه بانک‌های خارجی (مانند بانک‌های سوییسی) مجاز به استفاده از اینگونه مبادلات بودند، اما واشنگتن از نوامبر آن سال استفاده بانک‌های ایرانی از این خدمات را ممنوع اعلام کرد.

ایران و گروه 1+5 به توافقی در تیرماه سال گذشته رسیدند که قرار است تحریم‌های وضع‌شده به بهانه برنامه هسته‌ای ایران را در ازای محدودیت‌هایی در برخی از جنبه‌های این برنامه رفع کند. ایران به اذعان مقامات کشورهای مختلف و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تا کنون به تمامی تعهدات خود تحت این توافق پایبند بوده، اما به دلیل کارشکنی‌های واشنگتن از مزایای رفع تحریم‌ها برخوردار نشده است.

کارشناسان می‌گویند ایران با توجه به سلطه دلار در مبادلات خارجی بدون دسترسی محدود به مبادلات امکان برخورداری از آثار رفع تحریم‌های هسته‌ای را نخواهد داشت.

Posted in اخبار, اخبار عمومی.