تحریم‌های ایالتی پایبندی آمریکا به تعهد رفع تحریم‌های ایران را دشوار می‌کند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، بعد از اظهارات فرمانداران چند ایالت آمریکا مبنی بر ادامه رویکرد حفظ و تشدید تحریم‌های سطح ایالت علیه ایران علی‌رغم «برجام»، واشنگتن‌پست در گزارشی اعتراف کرده که این دسته از تحریم‌ها، پایبندی آمریکا به اجرای این توافق هسته‌ای را دشوار خواهد کرد.

بامداد چهارشنبه «گرگ آبوت»، فرماندار ایالت «تگزاس» به نامه ترغیب‌گرانه دولت «باراک اوباما»، رئیس‌جمهوری آمریکا خطاب به فرمانداران تمامی ایالت‌ها برای تجدید نظر در سیاست‌های تحریمی علیه ایران به تندی واکنش نشان داد و گفت که او از همتایانش در تمامی دیگر ایالت‌ها هم می‌خواهد که تحریم ایران را با جدیت دنبال کنند.

«آبوت» در نامه‌ای دو صفحه‌ای که بامداد چهارشنبه بعد از دیدار با «ران درمر»، سفیر رژیم صهیونیستی در واشنگتن منتشر شد، از فرمانداران تمامی ایالت‌های آمریکا خواست درخواست اوباما درباره تحریم‌های ایالتی علیه ایران را نادیده بگیرند.

پیش از این، دولت «اوباما» چند ماه قبل اعلام کرده بود که در راستای تعهداتش در «برجام»، ایالت تگزاس و سایر ایالت‌ها را به تجدید نظر در سیاست‌های تحریمی‌شان علیه ایران «تشویق» کرده است.

در آن زمان، «استفان مول» هماهنگ کننده دولت آمریکا در زمینه اجرای برجام روز 30 فرودین‌ماه نامه‌ای به تمامی 50 فرماندار ایالت‌های آمریکا نوشت و از آنها خواست با توجه به حصول توافق هسته‌ای، در آن دسته از قوانین ایالت‌های خود که مانع همکاری شرکت‌ها با ایران می‌شوند، تجدید نظر کنند.

درخواست دولت اوباما تا کنون با واکنش منفی فرمانداران ایالت‌های آمریکا رو به رو شده است – رویدادی که نمایان‌گر یکی دیگر از ضعف‌های «برجام» از لحاظ ملزم کردن واشنگتن به تعهداتش برای پایبندی به این توافق و رفع تحریم‌های اقتصادی علیه ایران است.

آمریکا به موجب توافق هسته‌ای که در تیرماه سال گذشته بین ایران و گروه 1+5 امضا شد موظف به رفع تمامی تحریم‌های وضع شده به بهانه هسته‌ای علیه ایران است. اما بر اساس قانون اساسی آمریکا، 30 ایالت این کشور می‌توانند تحریم‌هایی جداگانه علیه افراد، موسسات و کشورهای خارجی وضع کنند و رئیس جمهور آمریکا نمی‌تواند با صدور «فرمان اجرایی» این تحریم‌ها را متوقف کند.

در توافق هسته‌ای وین، ایالت‌های آمریکا به رفع تحریم‌های هسته‌ای ملزم نشده‌اند و دولت آمریکا تنها ضمانت داده این ایالت‌ها را به رفع تحریم‌ها تشویق کند.

بند 25 «برجام» درباره لغو تحریم‌های ایالتی چنین می‌گوید: « چنانچه قانونی در سطح ایالتی یا محلی در ایالات متحده مانع از اجرای لغو تحریم‌های مشخص شده در این برجام شود، ایالات متحده، با در نظر گرفتن تمامی اختیارات موجود، گام‌های مقتضی را به منظور تحقق اجرای آن (رفع تحریم‌ها) اتخاذ خواهد کرد. ایالات متحده به طور فعال، مقامات در سطح ایالتی یا محلی را تشویق خواهد کرد که تغییرات در سیاست ایالات متحده منعکس شده در لغو تحریم‌های وفق این برجام را در نظر داشته و از اقداماتی که با این تغییر در سیاست همخوانی ندارد، خودداری کنند».

«سید عباس عراقچی»، هماهنگ‌کننده ایرانی اجرای «برجام» چند ماه پیش در پاسخ به سوالی درباره همین دسته از تحریم‌های آمریکا گفته بود: «دولت مرکزی آمریکا نمی‌تواند از طرف آنها این تحریم‌ها را لغو کند ولی تعهد داده که این ایالت‌ها را تشویق کند که تحریم‌ها را بردارند».

روزنامه واشنگتن‌پست در گزارش روز چهارشنبه خود همین اختیارات ایالت‌ها برای ادامه تحریم‌ها را مانعی عمده برای پایبندی آمریکا به تعهداتش قلمداد کرده و نوشته است: «ایالت‌های آمریکایی احتمال دارد اجرای تعهدات سیاسی ما در قبال ایران را با دشواری همراه کنند؛ و در جریان سال انتخاباتی، تفکیک موانع سطوح ایالتی، همانند تمامی موانع دیگر، دشوارتر خواهد بود.»

واشنگتن‌پست، تحریم‌های ایالتی آمریکا را «چالش اعجاب‌انگیز» برای اجرای برجام خوانده است.

این رسانه آمریکایی به میزان تعهدات ایران در این توافق هسته‌ای هم اشاره می‌کند: «تا قبل از این، هرگز هیچ کشور دارای حاکمیت مستقل همانند ایران چنین محدودیت‌های سختگیرانه‌ای برای نظارت بر برنامه هسته‌ایش را نپذیرفته است.»

Posted in اخبار, اخبار عمومی.