کاهش قیمت جهانی طلا تحت تاثیر افزایش ارزش دلار و افت قیمت نفت

به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی بولیون دسک، ارزش دلار آمریکا که روز سه شنبه به پایین ترین سطح خود در برابر ارزهای معتبر بین المللی در 16 ماه گذشته رسیده بود، امروز چهارشنبه با افزایش نسبی روبرو شده و این مساله کاهش قیمت طلا را در پی داشته است.

بر اساس این گزارش قیمت طلا با افت 4 دلاری نسبت به مبادلات روز سه شنبه به کمتر از 1282 دلار رسیده است. شاخص ارزش دلار روز سه شنبه به کمتر از 91.91 واحد رسیده بود که این پایین ترین رقم در 16 ماه گذشته بوده است.

شاخص ارزش دلار امروز چهارشنبه با 0.19 درصد افزایش به بیش از 93.21 واحد رسیده است.

جیمز استیل تحلیلگر ارشد موسسه مالی اچ اس بی سی تاکید کرد: این مساله که قیمت طلا نتوانسته است بالاتر از سطح 1300 دلار در هر اونس تثبیت شود به این معنا نیست که روند صعودی قیمت طلا پایان یافته است. قیمت طلا در شرایط کنونی در حال تثبیت است و این مساله می تواند طی روزهای آینده سود زیادی را نصیب سرمایه گذاران بین المللی کند.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال نیز امروز با 0.77 درصد کاهش به کمتر از 44.88 دلار رسیده است. قیمت هر بشکه نفت سبک آمریکا نیز با 0.43 درصد کاهش به کمتر از 43.54 دلار رسیده است.

تحلیلگران بانک ای ان زد استرالیا نیز اعلام کردند: نوسانات نرخ ارز در بازارهای بین المللی مهمترین عامل موثر بر قیمت طلا در کوتاه مدت خواهد بود. انتشار آمارهای مهم اقتصادی قدرت های بزرگ جهان به خصوص آمریکا منطقه یورو و چین نیز می تواند تاثیر زیادی بر روند قیمت طلا و سایر کالاهای راهبردی داشته باشد.

تازه ترین آمارهای منتشر شده در چین نشان می دهد که شاخص تولیدات صنعتی این کشور طی ماه آوریل به کمتر از 49.4 واحد رسیده که این رقم کمتر از پیش بینی های اولیه بوده است.

گزارش سایت طلا می افزاید، صندوق بین المللی پول در تازه ترین گزارش خود پیش ینی کرده است که رشد اقتصادی آسیا امسال به کمتر از 5.3 درصد خواهد رسید این رقم در گزارش اکتبر به 5.4 درصد رسیده بود.

این مساله نشانگر ادامه روند نزولی رشد اقتصادی جهان خواهد بود. نگرانی های مربوط به اوضاع اقتصاد جهانی می تواند تاثیر مثبتی بر تقاضا و قیمت طلا طی ماه های آینده داشته باشد.

از سوی دیگر گمانه زنی های مربوط به وضعیت نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا نیز می تواند تا حد زیادی نوسانات قیمت طلا را مشخص کند.

Posted in اخبار, اخبار عمومی.