بعد از «برجام» احساسات ضدآمریکایی در ایران افزایش یافته

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، پایگاه خبری – تحلیلی المانیتور، با اشاره به برخی از اقدامات آمریکا بعد از امضای توافق هسته‌ای با ایران، نوشته احساس ضد آمریکایی در این کشور بعد از امضای برجام افزایش یافته است.

یک مقام ایرانی، به شرط عدم افشای نام، با توجه به گذشت حدود 9 ماه از امضای توافق هسته‌ای به المانیتور گفت: «9 ماه برای وضع حمل یک زن باردار کافی است، اما این 9 ماه برای اینکه توافق هسته‌ای چیزی به ما بدهد، کافی نبوده است.»

وی افزود: «آمریکا از ایران همه چیز می‌خواهد، اما آنها آماده نیستند که چیزی بدهند. این فقط به رشد احساسات ضد آمریکایی کمک می‌کند، نه فقط در بین اصولگرایان و اردوگاه آنها، بلکه در میان کسانی که خواستار عادی‌سازی (روابط با غرب) شدند.»

مقام ایرانی مورد استناد المانیتور، به طور مشخص به حکم دیوان عالی آمریکا برای مصادره حدود 2 میلیارد دلار از دارایی‌های ایران پرداخته و از آن انتقاد کرده است.

المانیتور علاوه بر این، وضع قانون ویزا که خواستار محدودیت در تردد به آمریکا بعد از سفر به ایران برای اتباع برخی کشورها بود را یکی دیگر از اقدامات تحریک‌آمیز واشنگتن دانسته که رشد احساسات ضد آمریکایی را در پی داشته است.

مقام ایرانی می‌گوید: «اگر آمریکا به این توافق پایبند نباشد و همچنان ایرانی‌ها را از حقوقشان محروم کند، اوضاع از کنترل خارج می‌شود. ایران ضمن پایبندی به خط قرمزهای رهبر عالیقدرش، تعهدات خودش را انجام داده است، اما ما هنوز چیری در عوض آن ندیده‌ایم.»

وی افزود: «اگر این سیاست ادامه پیدا کند، جای تعجبی ندارد که یک روز این توافق شکست می‌خورد و بعد – با توجه به دشوار شدن اعتمادسازی – رسیدن به چنین توافقی ظرف یک دهه تا دو دهه از الان، کار دشواری خواهد بود.»

مقام ایرانی اضافه کرد: «تنها چیزی که ما از آنچه در حال حاضر اتفاق می‌افتد می‌فهمیم این است که آنها می‌خواهند قدرت ما را بگیرند، نه برای اینکه صلح ایجاد کنند، بلکه برای اینکه علیه ما هنگامی که بی‌دفاع هستیم، جنگ آغاز کنند. این اتفاق، به هر بهایی که باشد، رخ نخواهد داد.»

اشاره این مقام ایرانی، لفاظی‌ها و فشارهای کشورهای غربی در ماه‌های اخیر بر سر برنامه موشکی است.

المانیتور می‌نویسد که تمامی این اقدامات آمریکا، اتفاقات زیان‌باری بر روی ایرانی‌ها دارد، چرا که خاطرات بین دهه‌های 1940 تا 1950، به ویژه بعد از کودتا علیه دولت مصدق را برای آنها زنده می‌کند.

Posted in اخبار, اخبار عمومی.