رئیس مجلس آمریکا: اوباما نباید به هیچ‌وجه بگذارد ایران به «دلار» دست پیدا کند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «پاول رایان» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با انتشار بیانیه ای صریح، به شایعات اخیر در خصوص احتمال ایجاد دسترسی ایران به دلار و نظام مالی آمریکا واکنش نشان داد.

رئیس‌جمهور و وزیر خارجه آمریکا دو هفته پیش از «استحقاق» ایران برای دسترسی به دلار در معاملات فرامرزی به دلیل پایبند ماندن به توافق هسته‌ای و ریختن بتون در قلب نیروگاه اراک سخن گفته بودند؛ اظهارنظری که با مخالفت شدید مخالفان برجام و جمهوری‌خواهان روبرو شد.

بر اساس اعلام دفتر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، «پاول رایان» یکی دیگر از این مخالفان بود که امروز با صدور بیانیه‌ای گفت: «دولت باید قطعاًٌ هرگونه احتمال ایجاد دسترسی مستقیم یا غیرمستقیم ایران به دلار و یا نظام مالی آمریکا را رد کند.»

«محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران امروز راهی نیویورک شد تا در اجلاس «آب و هوا» شرکت کند؛ البته همانطور که انتظار می‌رفت، ظریف در ادامه مذاکرات مستقیم با «جان کری» همتای آمریکایی، این بار نیز میهمان کری خواهد بود؛ گفته می‌شود که همین محور مخالفت کنگره یعنی دسترسی به نظام مالی آمریکا، از دستور کارهای نشست دو وزیر خارجه خواهد بود.

پاول رایان در ادامه نطق خود گفته: «به جای افزودن به ثروت رژیم (نظام ایران)، دولت باید از آنها آزمایشات موشکی ادامه‌دار، نقض فاحش حقوق‌بشر و حمایت از تروریسم، پاسخ بطلبد.»

آمریکایی‌ها ساخت موشک‌های دفاعی برای حراست از مرزهای مماس با داعش را ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت می‌دانند؛ اعدام قاچاقچیان مواد مخدر هم «نقض حقوق‌بشر» و حمایت سیاسی از اهداف موشک‌های رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی هم «حمایت از تروریسم» نام گرفته است.

پاول رایان در انتهای نطق خود گفته: «ما کماکان با هرگونه تلاشی برای دادن امتیازات بیشتر به بزرگ‌ترین حامی تروریسم دولتی، مخالف‌ایم.»

Posted in اخبار, اخبار عمومی.