افزایش قیمت جهانی طلا در پی کاهش قیمت نفت و افت شاخص سهام در بازارهای بین المللی

به گزارش سایت طلا به نقل از رویترز، عدم توافق تولیدکنندگان بزرگ نفت جهان بر سر فریز کردن تولید نفت در نشست دوحه موجب شد تا قیمت جهانی نفت با کاهش شدیدی روبرو شود و این مساله تاثیر زیادی بر رشد نسبی قیمت طلا نیز داشته است.

بر اساس این گزارش شاخص سهام در بازارهای بین المللی نیز با کاهش روبرو شد و تقاضای مکان امن سرمایه گذاری برای طلا نیز با افزایش همراه شده است.

توافق بین کشورهای عضو اوپک و کشورهای غیر عضو این سازمان، در نشست روز یکشنبه در دوحه پس از آن دست نیافتنی شد و مذاکرات به بن بست رسید که عربستان سعودی خواستار پیوستن ایران به این توافق شد.

قیمت هر بشکه نفت سبک آمریکا در بازار نیویورک با 6.8 درصد کاهش به کمتر از 37.61 دلار رسید و قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال در بازار لندن نیز با 7 درصد کاهش به کمتر از 40.10 دلار رسیده است.

شاخص سهام در بازارهای آسیایی نیز با افت چشمگیری روبرو شده است. قیمت هر اونس طلا در ابتدای مبادلات امروز دوشنبه به بیش از 1239 دلار رسید ولی بعدا تا سطح 1235 دلاری کاهش یافته است.

رونالد لیونگ تاجر بزرگ بورس هنگ کنگ در این باره تاکید کرد: افزایش تقاضای مکان امن سرمایه گذاری بار دیگر موجب شده است تا قیمت طلا با رشد نسبی روبرو شود. البته هنوز نگرانی های زیادی در خصوص افزایش احتمالی نرخ بهره آمریکا وجود دارد و این مساله مانع از افزایش شدید قیمت طلا شده است.

گزارش سایت طلا حاکیست، قیمت طلا پس از آنکه در سه ماه نخست امسال بیش از 16 درصد افزایش یافت و بهترین عملکرد را در 30 سال گذشته تجربه کرد، در شرایط کنونی تثبیت شده است. گمانه زنی های زیادی در خصوص وضعیت نرخ بهره فدرال رزرو طی ماه های آینده مطرح شده است.

فدرال رزرو آمریکا در نشست دسامبر برای نخستین بار در ده سال گذشته نرخ بهره را افزایش داده است. چارلز ایوانز رئیس فدرال رزرو شیکاگو گفت: فدرال رزرو در نشست ماه جاری خود بعید است که نرخ بهره را افزایش دهد ولی هنوز این احتمال وجود دارد که تا پایان امسال 2 بار نرخ بهره را افزایش خواهد داد.

Posted in اخبار, اخبار عمومی.