سیاه‌نمایی اوباما برای سرپوش گذاشتن بر بدعهدی واشنگتن در عدم انجام تعهدات برجامی

سید محمدعلی حسینی سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس و در پاسخ به سوالی درباره سخنرانی باراک اوباما در چهارمین اجلاس امنیت هسته‌ای در واشنگتن مبنی‌ بر اینکه ایران از مفاد برجام تخطی نکرده، اما در خصوص پایبندی به «روح برجام» همچنان انتظارات و توقعاتی از ایران می‌رود، اظهار داشت: چهارمین اجلاس امنیت هسته‌ای که با دعوت و میزبانی باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در واشنگتن برگزار شد را می‌توان نمونه‌ای از سیاست‌های یک بام و دو هوای آمریکا در رفتارهای سیاسی و امنیتی برشمرد.
وی افزود: ادعای آقای اوباما در خصوص ضرورت پایبندی ایران به روح برجام بهانه‌ای فریبکارانه برای سیاه‌نمایی و سرپوش گذاشتن بر بدعهدی آمریکا و سیاست مغرضانه آن کشور در عدم انجام تعهدات برجامی است. این ادعای سخیف در حالی مطرح شده که مقامات آمریکایی و همچنین مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طی ماه‌های گذشته و از جمله در همین نشست اخیر بارها به طور علنی و رسمی، بر پایبندی جمهوری اسلامی ایران نسبت به تعهدات خود اذعان و بر آن تاکید کرده‌اند.

سخنگوی اسبق وزارت خارجه ادامه داد: ایران در برجام دارای تعهداتی است که به اذعان طرف مقابل، کاملا به آنها پایبند بوده و صد البته واجد حقوقی است که باید تامین شود که هرگونه بدعهدی و اهمال در تادیه آن، قطعا نقض برجام است.
حسینی افزود: آزمایش موشکی اخیر که مورد اشاره رئیس جمهوری آمریکا قرار گرفته، نه ناقض برجام و نه به اصطلاح روح آن و نه هیچ یک از قطعنامه‌های مرتبط با موضوع هسته‌ای بوده و البته برای حفظ آمادگی، تقویت قدرت دفاعی و افزایش امنیت کشور، امری کاملا بدیهی، قانونی و به لحاظ حقوق بین‌الملل، مشروع بوده است.
سخنگوی پیشین وزارت خارجه گفت: نباید فراموش کرد که کشوری خواستار پایبندی ایران بر به اصطلاح روح برجام شده که قریب به هشت هزار کلاهک هسته‌ای آماده نصب روی موشک دارد، بیش از هزار بار آزمایش هسته‌ای انجام داده و به عنوان تنها استفاده کننده از سلاح هسته‌ای، مرتکب جنایتی تاریخی علیه بشریت شده که تاکنون حتی حاضر به عذرخواهی نیز نشده و اخیراً نیز در اقدامی تحریک آمیز، بودجه‌ای بالغ بر 700 میلیارد دلار جهت نوسازی ساختار بمب‌های هسته‌ای خود اختصاص داده است.

Posted in اخبار, اخبار عمومی.