ظهور علایم اولیه افزایش همکاری‌ها با ایران/درخواست گزارش تفصیلی مغایر برجام است

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزرای فارس، رضا نجفی سفیر جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشست شورای حکام آژانس اظهار داشت: علایم اولیه نتایج برجام در زمینه همکاری با ایران به تدریج خود را نشان می‌دهد و سفر شمار زیادی از هیأت‌های بلندپایه از سراسر دنیا به ایران از جمله برخی سران دولت‌ها در کنار امضای موافقتنامه‌های جدید در زمینه‌های مختلف به ویژه در حوزه‌های اقتصاد و تجارت گواه چنین نتایجی هستند.

وی افزود: انتظار می‌رود که اکنون با رفع تمام تحریم‌ها و اجرای این موافقتنامه‌های جدید، نتایج ملموس ناشی از آنها احساس و بنا بر این تداوم مسیر کنونی ترغیب شود.

سفیر ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با بیان اینکه به لطف کوشش خستگی‌ناپذیر کارشناسان ایرانی و همکاری سازنده دبیرخانه آژانس، روز اجرای برجام زودتر از زمانی که انتظار می‌رفت محقق شد، ادامه داد: بر این اساس تمام قطعنامه‌های گذشته شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه 12 قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در باره مسئله هسته‌ای ایران در تاریخ 16 ژانویه 2016 لغو شدند و تمام محدودیت‌های مربوط به همکاری فنی آژانس نیز رفع شد.

نجفی با اشاره به اینکه اجرای کامل متقابل تعهدات گروه 1+5 سنگ بنای اصلی برجام و عامل اساسی برای ماندگاری آن است، تصریح کرد: تحقق قانونی رفع جامع تمام تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد و تمام تحریم‌های مرتبط هسته‌ای یک جانبه یا چندجانبه کسب شده و این باید به همکاری‌های همه‌جانبه بیشتر با ایران منجر شود.

وی تأکید کرد: گروه کشورهای 1+5 به اجرای برجام با حسن نیت و در فضایی سازنده مبتنی بر احترام متقابل و اجتناب از هرگونه اقدام ناسازگار با متن، روح و نیت برجام که اجرای موفقیت‌آمیز آن را تضعیف کند، متعهد هستند.

سفیر کشورمان در واکنش به اشاره تعدادی از اعضای شورای حکام به گزارش اخیر آمانو مدیرکل آژانس درباره برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران و درخواست برخی از آنان برای ارائه گزارش‌های تفصیلی در این زمینه گفت: طبق مفاد برجام، قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد و قطعنامه شماره GOV/2015/72 شورای حکام، مأموریت و وظیفه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از حیث گزارش‌دهی بسیار روشن و صرفاً «ارائه روزآمدهای منظم» است. ارائه گزارش روزآمد شده اخیر، هر چند از نظر ما حتی می‌توانست از این هم کوتاه‌تر باشد، طبق تصمیم آژانس بود که ما این تصمیم را کاملاً محترم می‌شماریم.

نجفی عنوان کرد: به نظر ما هر درخواستی برای ارائه به اصطلاح «گزارش تفصیلی» با مفاد برجام و قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد ناسازگار است زیرا آنها اینگونه گزارش‌دهی را مقرر نکرده‌اند.

در پایان وی در پاسخ به نماینده رژیم صهیونیستی، تهدید اصلی صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی را برنامه مخفیانه سلاح‌های هسته‌ای اسرائیل اعلام کرد.

Posted in اخبار, اخبار عمومی.