ریل گذاری دلار در مسیر کاهشی

به گزارش سایت طلا، در روز گذشته دلار در پی کاهش نرخ حواله ی درهم و انتظارات کاهشی با افت معاملات روبرو و با 38 تومان کاهش بر بهای 3465 تومان قرار گرفت و این در شرایطی است که دو روز پایانی هفته ی گذشته را افزایشی سپری و مجدداً بر بالای مرز 3500 تومان رفته بود.

بر اساس این گزارش، دلار روز شنبه ی گذشته را با نوسان آغاز کرد و بعد از رفت و برگشت قیمتی به کف مرز 3500 تومان رسید. ادامه ی انتظارات کاهشی دلار را در این روز به کمترین بها از 9 آبان ماه سال جاری رساند.

دلار با 43 تومان افت دیگر در روز یکشنبه به زیر مرز 3500 تومان رفت و بر بهای 3460 تومان قرار گرفت. روند کاهشی دلار ناشی از پایین آمدن نرخ حواله ی درهم و افزایش حجم عرضه بود.

پس از چهار روز کاهش متوالی، دلار روز دوشنبه تغییر مسیر داد و اولین افزایش را به ثبت رساند که این رشد را مدیون افزایش تقاضا، رشد نرخ حواله ی درهم و مقاومت دلالان برای افت دلار به زیر مرز 3450 تومان بود.

برخلاف انتظار برخی از معامله گران به ادامه ی روند افزایشی دلار در روز سه شنبه، دلار در این روز به علت افزایش حجم عرضه ناشی از فروش بازهم به عقب نشست تا بعضی از سرمایه گذاران در انتظار بازگشت ثبات به بازار، از این بازار کناره گیری کنند.

کاهش فعالیت معامله گران و تقویت سمت عرضه، دلار را در چهارمین روز هفته به 3462 تومان رساند.

یورو نیز از ابتدای هفته با افت بها روبرو شد تا جائیکه در روز سه شنبه به زیر مرز 3900 تومان رفت و بر بهای 3890 تومان قرار گرفت، سطحی که یورو از 12 آذر ماه آن را تجربه نکرده بود.

دلار روز چهارشنبه را افزایشی آغاز کرد و با رشد تقاضا تا سطح 3485 تومان بالا آمد. البته عرضه ی حواله ی درهم در بازار دبی مانع از افزایش بیشتر این ارز شد و دلار به تقویت 23 تومانی اکتفا کرد

سایر ارزهای عمده ی بازار یعنی یورو و پوند نیز در این روز افزایش بها را تجربه کردند که این تغییر محدود به 5 تومان افزایش شد.

در روز پنج شنبه دلار با 18 تومان افزایش به 3500 رسید اما با این وجود نتوانست بازدهی منفی را به مثبت تبدیل کند.

در این روز یورو و پوند انگلیس نیز افزایش یافتند که آنها نیز نتوانستند افزایشی را به ثبت برسانند و با اختلاف 83 و 80 تومانی بر بهای 3910 و 5040 تومان قرار گرفتند.

شایان ذکر است، دلار در حالی بهمن ماه را به پایان رساند که در این ماه، سه هفته ی متوالی کاهشی را به ثبت رساند و تحت تأثیر افزایش حجم عرضه و دید منفی غالب کارشناسان نسبت به روند دلار، سیر کاهشی را طی کرد و حتی در کانال 3400 تومان ورود و به پایین ترین بها در سال 94 دست یافت.

افتهای دلار در حالی است که رئیس بانک مرکزی معتقد است، در حال حاضر بازار از ثبات نسبتاً مناسبی برخوردار است و در روزهای پایانی سال هم دلیل خاصی برای افزایش مجدد دلار وجود ندارد.

Posted in اخبار, اخبار عمومی.