طلا بهترین عملکرد قیمتی را از بحران مالی 2008 میلادی ثبت کرد

به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی مارکت واچ، رشد تقاضای مکان امن سرمایه گذاری تاثیر زیادی بر افزایش قیمت جهانی طلا طی روزهای گذشته داشته است.

بر اساس این گزارش قیمت هر اونس طلا در پایان مبادلات روز جمعه با 8.40 دلار کاهش معادل 0.7 درصد به کمتر از 1239 دلار رسیده است. البته قیمت طلا در هفته گذشته با افزایش 7.1 درصدی روبرو شده که این بهترین عملکرد طلا از 12 دسامبر 2008 میلادی به شمار می رود.

به اعتقاد کارشناسان اقتصادی، افت نسبی قیمت طلا در پایان مبادلات روز جمعه تاحدی طبیعی به نظر می رسد و طلا برای ادامه روند صعودی طی روزهای آینده نیاز به تنفس موقتی داشته است. احتمالا روند صعودی قیمت طلا در هفته آینده نیز ادامه خواهد یافت.

قیمت طلا روز پنج شنبه به بیش از 1260 دلار رسیده بود که این رقم بالاترین رکورد در یک سال گذشته به شمار می رود. قیمت طلا از ابتدای امسال تاکنون بیش از 17 درصد رشد داشته است که علت اصلی این مساله کاهش شدید شاخص سهام در بازارهای بین المللی بوده است.

در این مدت شاخص سهام اس اند پی 500 آمریکا بیش از 9 درصد کاهش داشته است. شاخص صنعتی داوجونز نیز با افت 8.7 درصدی روبرو شده است.

اظهارات اخیر جانت یلن رئیس فدرال رزرو آمریکا نیز گمانه زنی های زیادی را در خصوص نرخ بهره آمریکا به وجود آورده است. به نظر می رسد فدرال رزرو در شرایط کنونی عجله ای برای افزایش نرخ بهره ندارد و این مساله به ضرر ارزش دلار و به نفع قیمت جهانی طلا شده است.

گزارش سایت طلا حاکیست، تعیین نرخ بهره منفی از سوی بانک های مرکزی بزرگ جهان نیز بسیاری از سرمایه گذاران را به سوی بازار طلا سوق داده و موجب شده تا میزان ورودی ذخایر طلا به صندوق های بزرگ سرمایه گذاری جهان به بالاترین سطح از سال 2010 میلادی برسد.

به اعتقاد تجلیلگران اقتصادی قیمت طلا در کوتاه مدت نیز به روند صعودی خود ادامه خواهد داد. نگرانی ها نسبت به اوضاع اقتصادی چین و نوسانات شدید شاخص سهام می تواند موجب افزایش بیشتر قیمت جهانی طلا شود.

Posted in اخبار, اخبار عمومی.