تحریم‌های چند لایه آمریکا فروش نفت ایران به خریداران اروپایی را دشوار می‌کند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، مقام‌های شرکت‌های کشتی‌رانی می‌گویند خریداران اروپایی نفت خام ایران برای انتقال این کالا، با مشکل پیدا کردن نفت‌کش موضوعی که چالش‌های پیش روی ایران برای افزایش صادرات نفت، همزمان با کاهش تحریم‌های غربی را مورد تأکید قرار می‌دهد.

افراد متخصص در شرکت‌های کشتی‌رانی ایرانی و اروپایی به وال‌استریت‌ژورنال گفته‌اند در روزهای گذشته حدود 6 شرکت نفتی از جمله توتال فرانسه با مشکل پیدا کردن تانکر برای انتقال 8 میلیون بشکه نفت‌خام به کشورهای اروپایی مواجه بوده‌اند.

یک مقام در یکی از شرکت‌های نفت‌کش گفت: «من دارم آب‌ها را امتحان می‌کنم اما مجبور شدم از این کار دست بکشم.» به نوشته «وال‌استریت‌ژورنال»، او ابتدا برای انتقال محموله‌ای از نفت خام ایران موافقت کرده، اما بعد از شکست در یافتن شرکتی که این محموله را بیمه کند، از این کار منصرف شده است.

مشکلات بیمه، موجب ایجاد اخلال در برنامه‌های ایران برای افزایش صادرات نفت این کشور به بیش از 1 میلیون بشکه در روز می‌شود. صادرات نفت خام ایران در ماه ژانویه، روزانه 200 هزار بشکه در روز افزایش یافت، اما انتقال این نفت، عمدتاً به کشورهای آسیایی صورت گرفت.

اظهارات مقام‌های ایران برای افزایش 500 هزار بشکه صادرات نفت ایران در کوتاه مدت و 1 میلیون بشکه در مقاطع زمانی بعدی تا اندازه زیای به بازگشت خریداران نفت اروپایی ایران وابسته است.

با این وجود، شرکت‌های بیمه تمایلی به بیمه کردن نفت‌کش‌های حامل نفت ایران به اروپا ندارند چرا که چندین لایه از تحریم‌های آمریکا علیه ایران، علی‌رغم رفع برخی از تحریم‌های هسته‌ای علیه این کشور، کماکان برقرار هستند.

Posted in اخبار, اخبار عمومی.