کری: انتظار داریم ظرف دو روز آینده تاریخ مذاکرات سوریه مشخص شود/دی‌میستورا فعلا برای طرف‌ها دعوتنامه نمی‌فرستد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، جان کری وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه گفت انتظار دارد تاریخ دقیق مذاکرات سوریه،‌که پیش از این قرار بود امروز در شهر ژنو سوئیس برگزار شود، ظرف یکی دو روز آینده مشخص شود.

منابع رسانه‌ای گزارش داده‌اند که اصلی‌ترین مانع در مسیر برگزاری مذاکرات سوریه که قرار است با حضور نمایندگان دولت و معارضین برگزار شود، تعیین ترکیب هیئت معارضه است، که با اصرار ریاض بر اثرگذاری در این فهرست، با مشکل مواجه شده است.

به نوشته سایت شبکه العربیه، کری امروز گفته است که با استفان دی‌میستورا نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور سوریه، که گفته می‌شود از کارشکنی عربستان ناراضی است، توافق کرده که فعلا دعوتنامه‌ای برای هیئت‌ها ارسال نشود، تا زمانی که رایزنی‌ها در این رابطه تکمیل شود.

نشریه فارین پالیسی اوایل هفته گزارش کرد که دی‌میستورا در نشست هفته گذشته شورای امنیت که به صورت غیرعلنی و با موضوع سوریه برگزار شد، بدون نام بردن از عربستان از تلاش برخی کشورها برای دیکته کردن خواسته‌های خود از طریق گروه موسوم به «کمیته عالی مذاکرات» که در ریاض مستقر است و صلب حق سازمان ملل برای تدوین ترکیب هیئت معارضین انتقاد کرده است.

بر اساس توافق صورت گرفته در دور قبلی مذاکرات سوریه که یک ماه قبل در شهر وین اتریش و با حضور نمایندگان نزدیک به 20 کشور برگزار شد، قرار بود سازمان ملل «فهرستی حداکثری» از معارضین تشکیل دهد، اما کمیته عالی مذاکرات که تحت حمایت عربستان قرار دارد، فهرستی تهیه کرده که به گفته کارشناسان هم فراگیر نیست و هم در آن اسامی گروه‌های چون احرار الشام قرار دارند که رسما با القاعده بیعت کرده‌اند.

Posted in اخبار, اخبار عمومی.