هیل: سرعت ایران در اجرای تعهدات «برجام» فراتر از انتظار است

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، روزنامه تحت مالکیت کنگره آمریکا، ساعاتی بعد از انتشار خبر خروج قلب رآکنور اراک نوشت ایران با سرعتی فراتر از حد انتظار در حال اجرای تعهدات خود تحت سند «برجام» است.

پایگاه اینترنتی روزنامه «هیل»، چاپ واشنگتن، بامداد سه‌شنبه با نقل خبر اختصاصی خبرگزاری فارس مبنی بر پایان عملیات خروج قلب راکتور اراک نوشت: « پیشرفت ایران، (در اجرای برجام)، سریع‌تر از آن چیزی است که تحلیل‌گران انتظار داشتند.»

روزنامه آمریکایی به خروج ذخایر اورانیوم ایران نیز اشاره کرده و نوشته رفع تحریم‌ها مستلزم تأیید این گام‌ها از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

در توافق جامع اتمی ایران و گروه 1+5 که اوایل تابستان امسال در وین به دست آمد دستور رفع تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا، به راستی‌آزمایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از برخی اقدامات ایران در مجتمع‌های اراک، نظنز و فردو منوط شده است.

اقداماتی که ایران باید در اراک انجام دهد شامل خارج کردن قلب رآکتور آب سنگین اراک و پر کردن منافذ آن با بتن به طوری است که مجددا قابل استفاده نباشد. بر همین اساس ایران باید در خطوط تولید سوخت خود در اراک تغییراتی فنی ایجاد کند تا متناسب با رآکتور جدید شود.

مقام معظم رهبری در نامه‌ای به رئیس جمهور و رئیس شورای عالی امنیت ملی در مهرماه سال جاری دستور داده بود اقدام در مورد نوسازی کارخانه اراک با حفظ هویت سنگین آن، تنها در صورت انعقاد طرح جایگزین برای اجرای آن انجام شود.

 

Posted in اخبار, اخبار عمومی.