اطلاعات افشاشده موساد

اطلاعات افشاشده موساد، انتقام از نتانیاهو یا پایان افسانه ابعاد نظامی احتمالی

گروه بین‌الملل خبرگزاری فارسعلیرضا کریمی: در حالی که سوم مارس آینده به‌عنوان تاریخ سخنرانی جنجالی نخست‌وزیر رژیم اشغال‌گر قدس در کنگره آمریکا تعیین شده است، افشای اسنادی از ارزیابی واقعی موساد در خصوص برنامه هسته‌ای ایران می‌تواند معانی مختلفی را به ذهن متبادر کند.

دموکرات‌های مستقر در کاخ سفید و حتی برخی دموکرات‌های مستقر در کنگره، دل خوشی از سخنرانی آتی نتانیاهو ندارند، سخنرانی‌ای که گفته می‌شود آنچه رئیس کابینه صهیونیست‌ها «تهدید ایران» می‌خواند، محور اصلی آن خواهد بود. وی در حالی با استقبال نومحافظه‌کاران جمهوری‌خواه مواجه می‌شود که برخی منابع بر این باورند، باراک اوباما، رئیس‌جمهور ایالات متحده روی چندان خوشی به او نشان نخواهد داد.

* آنچه الجزیره فاش کرد

به گزارش فارس، سند محرمانه‌ای که واحد پژوهش شبکه خبری الجزیره به آن دست یافته پیام محرمانه‌ای است که در تاریخ 22 اکتبر سال 2012 از سازمان جاسوسی موساد به آفریقای جنوبی ارسال شده است. موساد در این پیام «جان­‌مایه» ارزیابی­های خود از فعالیت‌های هسته‌ای ایران را بیان کرده است. این ارزیابی ظاهراً با تصویر ترسیم شده توسط نتانیاهو مبنی بر این که ایران در حال حرکت شتابناک به سمت دست­یابی به سلاح اتمی است، متناقض است.

موساد در این پیام تصریح کرده است که ایران فعالیت‌های لازم برای ساخت هیچ‌گونه سلاح هسته‌ای را آغاز نکرده و در ضمن طرح این ادعا که این فعالیت‌ها ممکن است منجر به رسیدن سریع‌تر ایران به بمب اتمی از زمان صدور دستور شود، اذعان به قانونی بودن این فعالیت‌ها کرده است. (جزئیات بیشتر)

اصل مطلب این است که ارزیابی آژانس اطلاعات خارجی اسرائیل از برنامه هسته‌ای ایران با آنجه مواضع رسمی این رژیم در خصوص ایران است، متفاوت است.

* فریب‌کاری سیا

 از سوی دیگر، چندی پیش بلومبرگ گزارش داد که با توجه به افشای اسنادی که نشان می‌دهد سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) تلاش کرده تا اسناد مربوط به ساخت تسلیحات اتمی را وارد برنامه هسته‌ای ایران کند، ممکن است آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اسناد مربوط به ایران، بازنگری کند.

بلومبرگ در این رابطه نوشته است: «دو دیپلمات غربی می‌گویند، جزئیات مربوط به تلاش 15 سال قبل سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا که در جریان بررسی یک پرونده در ایالات متحده پدیدار شده، ممکن است که ناظران سازمان ملل را وادار کند تا برخی از شواهد مربوط به فعالیت ادعایی ایران در زمینه تسلیحات هسته‌ای را مورد ارزیابی مجدد قرار دهند.»

دادگاهی که چندی قبل برای بررسی اتهامات «جفری استرلینگ» کارمند سابق سیا که گفته می‌شود اطلاعات مربوط به عملیات این سازمان علیه ایران را به رسانه‌ها درز داده، برگزار شد، تائید کرد که آژانس جاسوسی ایالات متحده در فوریه سال 2000 با هدف متهم کردن ایران به تلاش برای ساخت تسلیحات هسته‌ای و همچنین ایجاد خلل در برنامه ایران، طی عملیاتی موسوم به «مرلین»، تلاش کرده تا دستورالعمل‌ها و اسناد ساختگی و دستکاری‌شده مربوط به ساخت تسلیحات هسته‌ای را وارد برنامه ایران کند.

«پتر جنکینز» نماینده سابق انگلیس در آژانس در این رابطه می‌گوید: «این داستان نشان می‌دهد که احتمال دارد آژانس‌های اطلاعاتی متخاصم، ممکن است تصمیم گرفته باشند تا یک “اسلحه تازه‌شلیک‌کرده” (سندی که نشان دهد تخلفی صورت‌گرفته) در ایران جایگذاری کنند تا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آن را بیابد. این مسئله بزرگی به نظر می‌رسد.» (جزئیات بیشتر)

با این اوصاف، هم سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و هم آژانس اطلاعات خارجی اسرائیل (موساد) تلاش کرده‌اند اطلاعاتی غیرواقعی در خصوص ابعاد نظامی احتمالی برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران به خورد نهادهای بین‌المللی بدهند.

نباید فراموش کرد که یکی از منابع اصلی شبهاتی که باعث شده هر بار در گزارش‌های آژانس ابهاماتی غیرواقعی مطرح شود و گفته شود که رفع این ابهامات نیازمند بررسی‌های بیشتر است، همین گزارش‌های ساختگی و مغرضانه نهادهای اطلاعاتی غربی – صهیونیستی است. اگر این شیطنت‌ها و اعمال نفوذ‌ها نبود، آژانس سال‌ها پیش باید وضعیت پرونده هسته‌ای ایران را عادی اعلام می‌کرد.

* نکاتی که باید مورد اشاره واقع شوند

۱- ظاهرا نخست‌وزیر اسرائیل پا را از گلیم خود فراتر نهاده و برخی نهادها و افراد را در آمریکا آزرده کرده است. گزارشی که به دست الجزیره افتاده است – آن هم در آستانه سفر نتانیاهو به آمریکا – نمی‌تواند از طریق عادی در اختیار الجزیره قرار گرفته باشد. احتمالا برخی افراد یا گروه‌ها در سازمان‌های اطلاعاتی آمریکایی با اقدام به این کار به وی هشدار داده‌اند که اگر زیاده‌روی کند، می‌تواند با سورپرایزهای دیگری هم مواجه شود.

۲- اکنون حرف‌های نتانیاهو در کنگره آمریکا رنگ و بوی چندانی نخواهد داشت. به هر حال آنچه الجزیره منتشر کرده است منجر خواهد شد تا دست‌کم برخی گروه‌های میانه‌رو در آمریکا وقع چندانی به اظهارات نخست‌وزیر رژیم اشغال‌گر قدس در خصوص ایران ننهند.

۳- هرچند پیروزی جریان منتسب به نتانیاهو در انتخابات آتی فلسطین اشغالی همچنان محتمل‌ترین گزینه به‌نظر می‌رسد اما شاید افشاگری‌های اخیر بتواند وضعیت وی را تا حدودی متزلزل کند.

۴- با هر پیش‌فهمی که آژانس در خصوص برنامه هسته‌ای ایران دارد، به‌نظر می‌رسد که باید دست‌کم در خصوص اطلاعاتی که از نهادهای اطلاعاتی غربی – اسرائیلی در خصوص برنامه هسته‌ای ایران دریافت کرده، تجدید نظر کند. این تجدید نظر حداقل انتظاری است که از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌عنوان یک نهاد مسئول بین‌المللی می‌رود. البته وظیفه اصلی این نهاد در قبال ایران، نه‌تنها تجدید نظر در این اطلاعات بلکه عذرخواهی به‌خاطر اعتماد به قوایی است که در فضای بین‌المللی، خصم ایران محسوب می‌شوند.

Posted in اخبار, اخبار عمومی, دسته‌بندی نشده.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>