ریابکوف خبر داد

دیدار احتمالی لاوروف و ظریف/ پیشرفت در مذاکرات ملموس است/ همچنان حامی توافقیم/ به دنبال افزایش همکاری با ایران هستیم

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه دوشنبه‌شب اعلام کرد که «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه این کشور احتمالا در اوایل ماه مارس (فروردین ماه) با «محمد جواد ظریف» همتای ایرانی خود دیدار و مذاکره خواهد کرد.

به نوشته خبرگزاری «نووستی»،‌ ریابکوف یادآور شد که هنوز توافقات قطعی در این رابطه صورت نگرفته، ولی به احتمال زیاد این ملاقات انجام خواهد گرفت.

این دیپلمات بلندپایه روس همچنین اعلام کرد که پیشرفت در مذاکرات مربوط به برنامه هسته‌ای ایران کاملا مشخص است و هیچ دلیلی برای بازگشت به موضوع تحریم‌ها وجود ندارد و چنین بحثی کاملا غیرسازنده خواهد بود.

معاون وزیر خارجه روسیه گفت: «به همین دلیل من معتقدم که امکان اینکه آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه جمهوری اسلامی اعمال کند، کاملا بی‌پایه و اساس است. حتی کسانی که بطور کلی موضوع تحریم‌ها را نفی نمی‌کنند، اکنون به این مسئله اذعان دارند که دلیلی برای مطرح شدن دوباره تحریم‌ها در شرایط کنونی وجود ندارد».

ریابکوف همچنین تاکید کرد که فعلا هیچ تصمیمی در خصوص نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو گروه «1+5» و ایران اتخاذ نشده است.

به گفته وی، مذاکرات احتمالا به همین صورت ادامه خواهد داشت و وزیران خارجه برخی کشورها بصورت دوجانبه و یا شکل‌های دیگر در سطح خود تماس‌هایی برقرار خواهند کرد تا مواضع خویش را با یکدیگر هماهنگ کنند و همچون قبل برنامه‌ای برای تشکیل نشستی رسمی در سطح وزیران وجود ندارد.

روسیه همچنان علاقمند به حصول توافق است

معاون وزیر خارجه روسیه در بخش دیگری از این مصاحبه بر حمایت مسکو از حصول توافق هسته‌ای تأکید کرد و گفت: «می‌خواهم تأکید کنم علیرغم برخی ادعاها که در رسانه‌ها مطرح می‌شود مبنی بر اینکه ما علاقه‌مان نسبت به حصول توافق از داده‌ایم، اما ما همچنان داریم مانند گذشته کار می‌کنیم، یعنی اینکه هنوز هم هدف ما رسیدن به نقطه مشترک و از همه مهمتر این است که در نهایت حفاظت از منافعی است که روسیه از طریق روند مذاکرات تلاش کردیم از آن‌ها دفاع کنیم.»

وی با بیان اینکه مسکو به دنبال «احیای اعتماد به ماهیت صرفا صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران» است، گفت این کشور همچنین تلاش می‌کند تا «روابطمان با ایران را گسترش داده، همکاری‌هایمان با این کشور در حوزه انرژی هسته‌ای را توسعه دهیم.»

امکان توافق پیش از ضرب‌الاجل افزایش یافته است

آقای ریابکوف با بیان اینکه بروز پیشرفت در مذاکراتی که از ابتدای سال جاری میلادی صورت گرفته «به ما امید داده است»،‌ گفت تلاش برای «افزایش سرعت تعلیق و نهایتا حذف تحریم‌های کنونی علیه ایران، به نفع وضعیت خاورمیانه است.»

وی همچنین در مورد نحوه برگزاری دور بعدی مذاکرات گفت: «تا جایی که من می‌دانم، مذاکرات هفته آینده به همان شکلی که در چند روز گذشته صورت گرفت، انجام می‌شود. در ابتدای هفته وزیران خارجه چند کشور دیدارهایی در سطح خود خواهند داشت، هم در قالب دوجانبه و هم چندجانبه. اما تأکید می‌کنم که نشست وزیران خارجه 1+5 با ایران، هنوز برنامه‌ریزی نشده است.»

ریابکوف در رابطه با روند پیشرفت گفت‌وگوها ادامه داد: «ما از اینکه در هر ملاقاتی پیشرفت بیشتری در مقایسه با گذشته صورت می‌گیرد، رضایت داریم. اطمینان نسبت به اینکه حصول توافق در چارچوب ضرب‌الاجل تعیین‌شده، یعنی 30 ژوئن امکان‌پذیر است، در حال رشد است.»

Posted in اخبار, اخبار عمومی, دسته‌بندی نشده.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>